Tudták, hogy a környezetünk nevelni is tud? Egy nagyon egyszerű példa: ha egy épület előtt van hamutál, ott fognak dohányozni az emberek, és oda fogják beledobni a cigarettacsikket is. Ha azonban nincsen erre lehetőség, ledobják, rátaposnak, és odébbállnak maguk után hagyva a szemetet.
Gyermekeinket nem csak mi tudjuk nevelni, hanem megfelelően kialakított szobájuk is. Közvetve így is mi nevelünk, de árnyaltabban, rejtettebben, ebben rejlik pszichológiai előnye, haszna is.
Lássunk 6 tippet, hogyan tudja gyermekünket nevelni a saját szobája!
1.Esztétikai nevelés, ízlésformálás – a gyermeket kicsi korától próbáljuk a szépre, az esztétikusságra nevelni! Finoman, de lehet utalni rá, hogy mi illik mihez, és mi nem. Ha úgy alakítjuk ki a szobáját, hogy a tárgyak, bútorok, dekorációk vásárlásánál megfogalmazzuk, hogy olyat keresünk, ami illik a többihez, előbb-utóbb ez lesz természetes számára, ő is így fogja kiválasztani. Ha a szobájában van egy olyan tábla, fal, ahová firkálhat, matricát ragaszthat, akkor ott fogja „kiélni” firkálós, ragasztgató hajlamát, nem máshol.
2.Rendszeretet és matematikai ismeretek – a rend azon túl, hogy esztétikus, segít megtanítani a gyermeket, hogyan kell halmazokat, csoportokat képezni. Egyik tárolóban a műanyag állatokat gyűjtjük, másikban a plüssöket, az egyik fiókba a kirakókat tesszük, másikba a kifestőket. A pici játékokat a kosárba, a nagyobbakat a dobozba. Tulajdonságokról, formákról, színekről, arányokról, viszonyokról is tanulnak egy rendrakásnál. Ha pakolunk, mondjuk is együtt: ez a kisautó a nagy zöld tárolódobozba való, a középső polcra!
3.Játékok helye a játékválasztásban – ami kéznél van, azt választják – Ha szeretnénk kicsit „csalni” azzal, hogy befolyásoljuk, mivel játsszon csemeténk (pl.: kirakó, építőjáték, kisvasút), akkor azokat a játékokat tegyük elérhető, közeli, alacsony helyre, míg a számunkra kevésbé meggyőzőeket (unokatesótól kapott harcos robot) eldugottabb fiókba. Ha eszébe jut, úgyis fogja kérni kedvenceit, de addig sincs szem előtt.
http://www.tutiszoba.hu/gyerekszoba/113-hogyan-neveljen-a-gyerekszoba#sigProGalleria2913912110
4.Hívótárgyak – Vannak olyan eszközök, melyekkel indirekt módon tudjuk gyermekeink képességeit fejleszteni. Ha a szobába olyan hívótárgyakat helyezünk el, melyek a mi rábeszélésünk, nyúzásunk nélkül is felkeltik az érdeklődését, rövidebb úton jutunk el ahhoz, hogy kipróbálja magát eddig mellőzött területeken. Ha mondogatjuk, hogy többet mozogjon, unszoljuk, hogy menjen már kicsit ugrálni, labdázni, biztosak lehetünk benne, hogy csak azért is ellenáll. De ha odateszünk a szobájába egy szép, új labdát, vagy szobamászókát, biztos megörül, és kipróbálja. Ha azt hallja, hogy kicsit rajzolhatna, alig látunk ceruzát a kezében, biztos nem lesz kedve megragadni a lehetőséget. De ha kap egy szép, vidám asztalt, széket, ceruzatartót, vagy egy remek rajztáblát, talán kipróbálja magát. Próbáljuk a pszichológia és a lakberendezés szabályait a nevelés érdekében ötvözni! Sajnos fordítva is elsülhet a dolog! Ha tévét kap a szobájába, ne csodálkozzunk, ha folyton előtte ül!
5.Szemléltetés – Ha otthon térképet, földgömböt, betűtáblát, szorzótáblát teszünk a falra, akkor könnyebb lesz gyermekeink számára minden ismeret megszerzése. Játéknak fogja fel, ha megkeresünk egy betűt, ami mellé még odaragaszthatjuk azoknak a tárgyaknak a rajzait is, amiben halljuk a hangot! Jó móka a tanulás, ha érdekesen tesszük!
6.Idő – időben – Ha a gyermekünknek van a szobájában saját óra és naptár, akkor könnyebben megismerkedik az idő fogalmával, az évszakok és hónapok neveivel! Mutathatjuk az óra számlapján, mikor indulunk sétálni, mikor szoktunk uzsonnázni, stb. A naptáron pedig bejelölhetünk névnapokat, születésnapokat, iskolai, óvodai programokat, amiket közösen számon tartunk: „Nézd, már csak két nap, és kezdődik az őszi szünet!” „Látod, a következő őszi hónap mindjárt kezdődik, és lapoznunk kell!”
A lakberendezésben pszichológiai szempontokat is vegyünk figyelembe, ez segítheti gyermekünk személyiségfejlődését!
Laky J. Eszter
képek forrása:
http://www.housetohome.co.uk/childrens-room