Ahány ház, annyi szokás, tartja a közmondás, és ez így is van jól. A háztartásokat a benne élők alakítják, saját elvárásaikhoz, igényeikhez, lehetőségeikhez, de vannak azért hasonlóságok. Mindannyian biztonságra, nyugalomra vágyunk, szeretnénk ízléses, kényelmes, praktikus otthont. Az Allianz "Személyiségtípusok és a biztosítások kapcsolata" című kutatásából több érdekesség is kiderül otthonhasználatunkkal kapcsolatosan.
Az Allianz 2014-ben 26 és 65 év közötti lakástulajdonosokat kérdezett meg otthonukkal kapcsolatos attitűdjeikről, lakásfelújítással, díszítéssel, takarítással kapcsolatos szokásaikról, háztartási eszközeikkel, bútoraikkal (lakásfelszereléssel) kapcsolatos elvárásaikról. A megkérdezettek (1000 fő) nagyjából fele nő, fele férfi (48% - 52%), fele fővárosi vagy megyeszékhelyi, másik fele községben vagy egyéb városban él.
A kutatást végző szakemberek a rendelkezésre álló információk alapján a lakáshasználóknak 4 csoportját különítették el.
• A megkérdezettek 24%-a a lakásban csak alszik, ritkán hív vendéget, nem tart rendet, nem érdekli a lakás berendezése. Közöttük az átlagnál több a fiatal, vagy a nagyon szerény anyagi körülmények között élő.
• A kérdőívet kitöltők 25%-a a modern rendetlen. Nagy részük családos, otthonukat rendetlenség jellemzi, de többnyire a legmodernebb háztartási gépekkel, elektronikai berendezésekkel rendelkeznek.
• A rendszerető csoportba a megkérdezettek 26%-a tartozik. Ahogyan a csoport elnevezése is elárulja, ők szeretik és igénylik a rendet, nem a legmodernebb eszközökkel rendelkeznek, nagyobb arányban vannak körükben a megyeszékhelyen élők, a 45 év felettiek, a 2-3 fős háztartások, ahol nincsen gyermek.
• Lakásimádóknak nevezték el azokat (22%), akik számára az otthon a nyugalom szigete. Ők gondosan megtervezett, magazinba illő lakásban élnek, modern berendezéssel rendelkeznek, az átlagnál többen vannak közöttük a jómódúak, városiak, gyermek nélkül élők.
A kutatás diagramjaiból kiolvasható, hogy a kérdőívet kitöltők igen magas arányban érzik úgy, hogy otthonuk számukra a legfontosabb hely (az otthonom az én váram: kb. 80%), 75%-uk úgy nyilatkozott, hogy az ő ízlésüknek megfelelő, 70%-uk pedig azt is állítja, hogy otthonuk egyéniségüket is tükrözi. A résztvevők többségét érdekli, hogy lakása hogy néz ki, és tudatosan tervezte meg a berendezést. Ezek mind pozitív adatok, úgy gondolom, nagyon fontos, hogy életterünkben jól érezzük magunkat, és a berendezés megfelelően szolgáljon bennünket. Örömmel olvastam, szintén fontos adat, hogy a tulajdonosok a lakás elrendezését partnerükkel beszélik meg. Azok a párkapcsolatok működnek hosszútávon jól, ahol az élet legfontosabb dolgairól közösen döntenek a felek. A "közös élet teréről", a közös otthonról is együtt kell dönteni, mert így lesz egyensúly a hétköznapokban.
Az otthonosság érzéséhez azonban nem csak tér, és megfelelő lakásfelszerelés szükséges, hanem közös élmények is. A "lakás, mint a jó hangulatú családi összejövetelek helyszíne" és a "lakás, mint a vidám baráti találkozók helye" adatai picit elmaradnak társaiktól, pedig ez adja az otthonlétünk sava-borsát. Az otthonélményektől, azaz a közös főzésektől, ünnepektől, játéktól lesz igazán meleg és meghitt az otthonunk.
A megkérdezettek túlnyomó többsége különböző okok miatt nem tervez költözést, és jelenlegi lakására hosszú távú lakóhelyként tekint, mégis kevésnek tartom a díszítés, szépítés igényére vonatkozó adatokat. A lakástulajdonosok ritkán, általában csak karácsonykor csinosítják lakásukat, és csak kicsit több, mint a megkérdezettek fele rendezi át néha lakóterét, hogy megtörje a monotóniát. A modern eszközök könnyebbé, komfortosabbá teszik otthonlétünket, de nem az otthonosság elsődleges fokmérői. Karácsonykor szinte kötelező díszíteni, de mindannyian érezzük, hogy otthonunk valóban melegebbé, barátságosabbá válik. A szépen felöltöztetett lakás visszahat ránk, mi magunk is jobb közérzettel vesszük birtokba. Érdemes rendszeresen virággal, asztali dekorációval, ajtódísszel csinosítani lakásunkat, hangulatunkat pozitívan befolyásolják.
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/315-erdekessegek-otthonhasznalatunkrol#sigProGalleria6661e61592
Amikor átrendezünk, vagy díszítünk, az azt jelenti, hogy foglalkozunk környezetünkkel, és igyekszünk kapcsolatot teremteni otthonunkkal, és otthonunkon keresztül azokkal is, akikkel együtt élünk. Természetesen ez nem a nyughatatlan pakolást jelenti, az ok nélküli rendezkedést, hanem éppen ellenkezőleg. A többször újragondolt és átrendezett otthon tovább szolgál ki bennünket. Már több cikkemben említettem, hogy érdemes otthonhasználatunkról egy térképet készíteni. Hol vannak akadályok, csomópontok? Melyek a kihasználatlan területek? Melyek a közös és egyszemélyes terek? Ha ezeket végiggondoljuk, lehet, hogy észre fogjuk venni, hogy egy átalakítás után hasznosabban tudnánk birtokba venni lakásunkat.
Otthonunkban töltjük a legtöbb időt, ezért nagyon fontos, hogy támogassa életünket, hétköznapjainkat. Az otthon ne csak fedél legyen a fejünk felett, hanem egy olyan hely, ahol feltöltődünk, ahol szeretet és harmónia vár ránk. Hogy ez így legyen, azért nekünk is tenni kell...
Köszönöm az Allianz Hungária Zrt.-nek és a GfK-nak, hogy rendelkezésemre bocsátották a kutatás adatait.
Laky J. Eszter
Az Allianz Zrt. "Mutasd a lakásod, megmondom ki vagy!" című sajtóközleménye itt olvasható:
Képek forrása:
Decoria Studio