Minden gyermeknek vannak kedvenc játékfigurái és játéktevékenységei, de a gyermek érzelmi-értelmi fejlődésével ezek folyamatosan változnak, kiegészülnek. Léteznek a játéknak olyan formái, amelyek a kisgyermeknél az őt körülvevő világ megismerésével párhuzamosan kezdenek megjelenni. Megfigyeli, kipróbálja azokat a tevékenységeket, melyeket a felnőttek végeznek: otthon, az utcán, munkahelyen, rendelőben vagy például egy étteremben. A játékok megválasztásával, és a szoba kialakításával mi is gazdagíthatjuk gyermekeink szerepjátékait.
- A tematikus (kalózos, hercegnős) gyerekszoba gyönyörű, de én úgy gondolom, a jó gyerekszobában mindent lehet játszani. Nagyon divatosak az egy témára kialakított szobák, de érdemesebb egy színes, vidám, bármikor „átöltöztethető” szobát kialakítani.
- Ha gyermekeink játékait logikusan és praktikusan rendezzük el, megkönnyítjük a játékhoz való nekikészülődést. Legyenek egy helyen a kis konyha edényei, vagy a babák és kiegészítőik, akkor néhány mozdulattal elővarázsolható egy babaotthon. Ha gyermekeinkkel együtt keressük meg a helyüket, még jobban járunk, hiszen ők tudják igazán, hogy melyik tárgyat mire szokták használni. Könnyű kezelni a dobozokat, zsebes tárolókat, ezeket kis képekkel meg is jelölhetünk, hogy mindig megtaláljuk bennük azt, amit éppen keresünk.
- Tegyük el későbbre a kiegészítőket! Egy üres kartondobozból hajó épülhet, egy tálból babafürdető kádat varázsolhatunk, a kisszékre ragasztott papírkormány segítségével autója lehet gyermekünknek. Biztosan volt már minden családban olyan eset, hogy mire elkészült az áhított mű (pl.: egy mozdony, vagy játék mobiltelefon), addigra már maga a játék nem is volt izgalmas. Ez nem baj, de érdemes azért a játékba bevont üres flakont, kartondobozt, játékpénzt eltenni, mert legközelebb nagyon fogunk örülni, ha megspórolhatjuk az elkészítésére fordított időt.
- Ha van elegendő tér, nem szükséges mindent elpakolni. Vannak olyan szerepek, melyeket aktuális élmények hívnak elő, és vannak, melyek rendszeresen terítéken vannak. A kislányok szinte minden nap anyuka szerepbe bújnak: főznek babájuknak, sétáltatják, megmosdatják, lefektetik őket. Ha valamelyik sarokban kialakítunk egy babaszobát, akkor kedves babájuknak is lesz állandó otthona. A babasarkot később kislányunk biztosan szívesen tökéletesíti kisszőnyeggel és függönnyel, saját készítésű rajzokkal stb.
- Használjunk dekorációt adott tárgy, helyszín helyett! Drága bútorokat, kiegészítőket helyettesíthetünk néhány kreatív megoldással. Egy kartonra festett ablak lehet a babaszoba ablaka, egy régi függönydarabból és szalagból baldachin varrható. Színes papírokból házikók, fák készíthetők, csillogó csomagolópapírból akár királyi palota is épülhet egy szabad falfelületre. A színházak, bábszínházak díszlettervezői néhány jellemző háttértárgy segítségével bármilyen helyszínt elénk tudnak varázsolni. Ezt mi is megtehetjük gyermekeink szobájában: zöldségest jelölhet néhány felragasztott képecske zöldségről, gyümölcsről; postahivatal lehet egy levelet ábrázoló kartonpapír mögött; cukrászdát mutat egy kedves színes fagyi képe.
- A játék a lényeg! A kisgyerekeknek a megfelelő öltözet, eszköz, helyszín kiválasztása is már a játék része. Ha egyedül szeretnék kigondolni és megvalósítani, azt is hagyjuk, de ha szükségük van egy kis segítségre, vagy játszópartnerre, akkor se utasítsuk el őket, hiszen a szerepjáték közben rengeteget tanulhatnak. Egy boltos játék megtaníthatja a köszönési szokásokat, az orvosos játék közben empátiás készségüket fejleszthetjük, autózásnál közlekedési szabályokat gyakorolhatunk, és még sok-sok olyan ismeret előkerülhet, amire szükség van ahhoz, hogy okos, ügyes felnőttek legyenek!
Laky J. Eszter
Kapcsolódó cikkünk:
http://www.tutiszoba.hu/gyerekszoba/25-munka/139-jatek-jatek-es-meg-egy-kis-jatek
Képek forrása:
http://www.ehomee.com/how-to-buy-your-kids-play-kitchen-sets/
http://houseandhome.com/blogs?page=195