A magazinok álomotthonai többnyire hatalmas, fényűző villák, csupa luxustárggyal és –felszereléssel, pedig a legtöbb ember ennél sokkal egyszerűbb, és visszafogottabb otthont képzel el magának. Mire vágyunk, amikor elképzeljük a tökéletes otthont? Miért ennyire különbözőek az igényeink?
Sok-sok tényező alakítja, formálja elképzeléseinket (szocializáció, kultúra, divat, társadalmi helyzetünk stb.), és ahogyan az élet más területein is szeretnénk pozitív változásokat, fejlődést, úgy otthonunkkal kapcsolatban is. Ezek lehetnek minőségi és mennyiségi változások, illetve egyszerre mindkettő. Vágyaink és elképzeléseink egyik oldalról nagyon hasonlók másokéhoz, ugyanakkor nagyon különbözők is.
A jómódú emberek luxustárgyai inkább státuszszimbólumok, mint az otthonosság megteremtéséhez szükséges eszközök. Olyan környezetet alakítanak ki maguk köré, melyekkel manipulálni tudják kapcsolataikat, és amelyek elősegítik a számukra fontos csoporthoz való tartozást. Azokkal a tárgyakkal rendezik be otthonukat, melyeket nehéz megszerezni, drágák, vagy épp nagyon ritkák. Ezek elsősorban nem a jó közérzethez, a kellemes légkör megteremtéséhez szükségesek, mintahogyan az óriási méretű ingatlan sem, hanem eszközei annak, hogy hatalmukat, erejüket megmutathassák. Csíkszentmihályi Mihály szerint „…még egy 1000 négyzetméternyi palota, hét márvány fürdőszobával is megélhető egy hatalmas üres térnek”. A luxuskastélyok terei magányossá teszik az embert, hiszen képtelenség belakni. Az óriási házakban is szükségünk van a biztonság és védettség érzésére, a hozzánk igazodó kényelemre, és az elérhető kapcsolatokra. Kell, hogy legyen egy kis kuckó a nagy várban.
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/gondolatok/294-alomotthonok#sigProGalleria1610209bca
Az igazi álomotthon emberi léptékű, természetes méretű és belakható. Otthonos és nem kirakat, barátságos és nem rideg. Kedves, kényelmes, befogadható, szerethető és élményekkel megtölthető. Hallható benne a kacagás, és elérhető a simogatás.
„A szeretet és a békesség, fiam, a legkisebb kunyhóban is elfér. Nem mindég a nagy házakban élnek boldog emberek.” (Wass Albert)
Laky J. Eszter
Kapcsolódó cikk:
Képek forrása