Vannak olyan hőérzetet befolyásoló lehetőségek, melyeket érdemes a fűtőtest melege mellett kihasználnunk a fűtési szezonban. Fontos, hogy a szakember átnézze a fűtőtesteket, fontos a megfelelő szigetelés, de vannak további, szintén eredményhez vezető házi praktikák, lakberendezési és öltözködési tippek. Lássuk csak!
1. Mamusz- és melegítő- feeling
Van valamiféle otthonosság-érzés, jó hangulat abban, ha a család jó meleg, puha mamuszba (lehet névre szóló, vagy állatfigurás is) vagy bélelt papucsba bújhat, és kényelmes, meleg, finom puha szabadidőruhát ölthet magára. Ha egy-két Celsius fokkal csökkentjük a szoba hőmérsékletét, és helyette belebújunk egy puha otthoni ruhába, máris spóroltunk a fűtésszámlán – úgy, hogy nem fázunk. Ha a választott melegítőruha és mamusz színe meleg piros, narancs vagy barna, akkor még tovább növelhetjük a hőérzetünket. A kellemes, puha öltözet nemcsak meleget, hanem kényelmet is jelent.
2. Puha textíliák mindenütt
Nyáron érdemes minden szőnyeget, függönyt, takarót elpakolni, majd a hideg beálltával elővenni a fiókból. Minél több takaró, párna van a lakásban mindenütt, annál inkább érezzük melegét – még akkor is, ha éppen nincsen rajtunk. A sok puha párna közé begubózva ugyanúgy érezhetjük a meleget, mintha rátekernénk egy fokozatot a konvektorunkra. Érdemes a színekkel növelni a hőérzetünket: szintén meleg színeket ajánlok, mint az öltözetnél. Bár takarítani nehezebb ott, ahol sok a szőnyeg, télen mégis segíthet abban, hogy ne fázzunk. Legyen már rögtön, a bejárati ajtón belépve puha szőnyeg a lábunk alatt, és mindenütt a lakásban. Közlekedőkön, fürdőben, konyhába is terítsünk bátran szőnyeget! Persze érdemes kisebb méretűeket, ami könnyedén befér a mosógépbe is. Alulról, a lábunkon érezzük legjobban a hideget, a meleg szőnyeg sokat segíthet. A gyerekszobákba érdemes nagy ülőpárnákat tenni, hogy oda kuporodjanak le. Nem számít luxusnak, ha két szezonra vannak függönyeink: vastagabb, meleg színekkel télre, és vékonyabb, mintás mondjuk nyárra. Az asztalterítők, ágytakarók is melegséget árasztanak.
3. Fényekkel melegíteni
A fények is emelik a hőérzetet. Ha felkapcsoljuk a lámpákat, azon túl, hogy hangulatosak, további melegséget is biztosítanak. Lehet a fehér, illetve sárga fényeket egy-két helyen színes narancsra, vagy pirosra cserélni. A gyerekek imádni fogják. Kellemes téli estéken a gyertya, mécses is a melegség érzetét növeli, használjuk ki! A láng, a tűz látványa nagyon hangulatos is.
4. Fűtőtest – közvetlenül
Vannak már egészen új, modern – szinte észrevehetetlen fűtőtestek, mégis maga a tény, hogy ott van a fal mellett, vagy sarokban az a tárgy, ami a meleget adja – tovább növelheti a melegség érzetét. Egy kályhához, kandallóhoz, konvektorhoz oda lehet lépni, közelebb lépve érezzük a melegét, kicsit feltöltődünk, míg például egy falfűtésnél, hiába tűnik komfortosabbnak, mégis olyan „megfoghatatlan” a meleg.
5. Kuckósabb bútorok
Míg nyáron szeretjük, ha lakásunk szellős, tágas, télen jobban kívánjuk a kuckósabb, melegebb helyeket, ahová jó bekuporodni, ha van, amihez odabújhatunk. Egy meleg kanapé, lábtartóval, közeli rakodóasztallal, és forró teával… Érezzük már a meleget?
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/109-melenget-tippek-telr#sigProGalleria0fc93fa867
Kellemes, meleg, kuckós fűtési szezont kívánunk mindenkinek!
Laky J. Eszter
Képek forrása:
https://brightnest.com/posts/hibernate-your-house-how-to-prepare-for-winter-chills
http://lapetitefashionista.blogspot.hu/2012/10/cozy-fall-essentials.html
http://www.weimag.com/winter-home-decor-trend-tartan-twist/
http://danielleoakeyinteriors.blogspot.hu/2011/03/textiles-thursday-thoughtful-place.html