Nagyon izgalmasnak tűnik a „lakáspszichológia”, és a lehetőség, hogy lakásunkon keresztül valaki az életünkbe is bepislanthat, de a fordítottja higgyük el, hasznosabb! Igaz, hogy lakásunkban fellelhetők olyan (tudatos, vagy éppen tudattalan) pszichológiai vagy személyiségbéli jelek, melyek tulajdonságainkról, társasági életünkről, családi kapcsolatokról stb. árulkodhatnak (vagy félrevezethetnek!), de nagyobb jelentősége van annak, hogy ezt a lehetőséget megfordítsuk, és otthonunk kialakításánál, a lakberendezésben tudatosan használjuk. Azaz: beszéljünk magunkról, személyiségünkről, igényeinkről, életmódunkról, és ezeknek az információknak a birtokában tervezzünk, vagy terveztessünk hozzánk illő, bennünket és családi kapcsolatainkat maximálisan támogató otthont!
Szeretünk sztereotípiákat megfogalmazni, hogy a körülöttünk lévő világot leegyszerűsítsük, és az információkat gazdaságosabban tudjuk használni, illetve másokat könnyebben meg tudjunk érteni, de ezek a megállapítások nagyon félrevezethetnek bennünket. Elméleteket gyártunk, melyek nem biztos, hogy igazak, valósak, és ez így van az otthonokról megfogalmazott állításainkkal is. Ha sárga falat választ, akkor biztosan ilyen, ha sok az üveg a lakásában, akkor biztosan olyan. Egyáltalán nem biztos…
Bár otthonunkkal kommunikálunk (mint ahogyan öltözetünkkel, frizuránkkal, testtartásunkkal stb.) is, elsődlegesen az a fontos, hogy mi hogyan érezzük magunkat ott, nem az, hogy mások mit állapítanak meg, ha körülnéznek. Ha bizonyos vonások, tulajdonságok mentén hasonlóak is vagyunk másokhoz, életmódunk, szokásaink, ízlésünk, otthonról magunkkal hozott hagyományaink, foglalkozásunk, hobbink stb. tekintetében nagyon különböző elvárásokat fogalmazhatunk meg otthonunkkal szemben. Ráadásul több együtt élő ember (több személyiség) esetében további variációk léphetnek fel.
A lakásunk a kényelmet jelentse, váljék belőle otthon, azáltal, hogy értünk készül! A pszichológia legyen a lakberendezésért! Aktuális életmódunkhoz igazodjon, rugalmasan tudjon alkalmazkodni a változásokhoz, és családtagjainkkal együtt konfliktusok nélkül tudjuk használni! Ez pedig akkor valósulhat meg, ha kicsit leülünk, és összeszedjük a szükséges információkat. Egy családi ház belső kialakításánál jó móka lehet eljátszani a családtagoknak a lehetőségekkel: végig lehet futtatni egy hétköznapot, vagy hétvégét, hogy hogyan telik, ki mit szeretne otthon tenni, és közben még a hibákra is rá lehet lelni. Ez azért nem működne, mert… Ha ti itt fogtok aludni, akkor folyton vita lesz, mert… Ha Te itt főzöl, a gyerekek meg a ház túlsó végén lesznek… Ne legyen ez a szín, mert én ezt sosem szerettem, ez pedig a közös szobánk…
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/130-elbb-szemelyiseg-eletmod-pszichologia-aztan-lakberendezes#sigProGalleriaebf6fd383c
A tervezés egy jó játék... És ha a végeredmény árulkodik rólunk, sebaj, lényeg, hogy nekünk így a legjobb benne!!!
Laky J. Eszter
Képek forrása:
http://inspirationforhome.blogspot.hu/2012_04_01_archive.html
http://inthralld.com/2013/05/how-to-5-ways-to-decorate-your-home-with-personal-style/
http://pixersize.com/blog/en/6487/31-pomyslow-na-scienna-galerie-zdjec-i-obrazow
http://adorable-home.com/houses-and-apartments/the-lovely-home-6444/