Kívülről olyan, mint egy gyárépület, belülről otthon. Azért ez nem ilyen egyszerű. Minden olyan törekvés, ami a meglévő ingatlanokat „újrahasznosítja”, dicsérendő, és támogatandó (kiürült bérházak, laktanyák, üzemek stb.), de csak teljesen átgondoltan, az ingatlanról a lehető legtöbb információt összegyűjtve érdemes nekilátni a megvalósításnak (nincsenek-e mérgező, szennyező anyagok stb.). És ha nekiállunk, akkor mindenképpen úgy érdemes, hogy a karakterét kiemelve, de ugyanakkor ellensúlyozva is. Mire gondolok?
-Nyilván a leendő lakó életmódja meghatározza az ingatlan kialakítását (nem mindegy, hogy legénylakás lesz bulizáshoz, zenészeknek próbákhoz, vagy egy családi fészeknek készül).
-De: a beton szerkezeti elemek, a hatalmas fémszerkezetes osztott ablakok, a csövek, világítótestek speciális külleme mellett, muszáj, hogy legyen valami szelíd, valami puha, valami színes. Csak így lehet otthon. A csupaszságra, zordságra, hidegségre válaszoljunk az ellenkezőjével, és ezek együtt fognak ránk igazán jó hatással lenni. A lakberendezésben nagyon fontos az egyensúly. Minden egyes helyiség esetében, és természetesen az egész élettérre vonatkoztatva is célunk az egyensúly megteremtése. Esztétikai és pszichológiai igényünk is a harmónia. Mivel a loftlakásokra jellemzőek a nagy terek, itt minden perspektívából szükséges éreznünk, hogy nem csarnokban lakunk, hanem otthonban, mely egy csarnok tökéletes átalakításával, jellegének megtartásával, de sok-sok finomítással készült.
-Otthonunk ráadásul nem csak az ajtón belépve kezdődik. Azon is érdemes elgondolkodni, hogy tudunk-e minden nap úgy hazatérni, hogy az épület külleme (szürkeség), a lakókörnyezet (gyárkémény, ronda melléképületek) miként fognak ránk hatni. Valahol törekszenek ezek átépítésére, megváltoztatására is, de nem mindenhol. Pedig pszichológiailag a lakókörnyezet egésze hat ránk: az épület, a lépcsőház, a panoráma, amit az ablakból látunk, minden. Ha hideg marad, ha nem sikerül a törekvésünk, akkor bizony nem fog teljesülni az otthonnal szemben megfogalmazott kívánalmunk. Az otthon legyen otthonos, meleg, szeressünk benne élni – minden nap! Az otthon nem kirakat, nem műalkotás. Az otthon otthon.
-Az, hogy adott épület, amit otthonunknak választunk, érzelmileg milyen hatással lesz ránk, az épület, lakás „előélete” is meghatározhatja. Lehet, hogy hiába próbálunk meg egyensúlyt, harmóniát, melegséget varázsolni egy volt üzembe, mégsem fogunk tudni szabadulni azoktól az információktól, az épület történelmétől, mendemondáktól (háborúban mi történt ott, miért égett le félig, és hasonlók), melyek meghatározták addig az épületet. Ezek akár negatívan is befolyásolhatják otthoni hangulatunkat.
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/140-egyensulyra-toerekves-az-otthonossagert#sigProGalleriab9c0d728fb
Szerintem nincsen olyan építész, lakberendező, tervező, aki ne szeretne megálmodni egy pompás loftlakást. Édesanyám családja simontornyai, és amikor arra járunk, mindig elszomorodom, hogy hogyan néz rám vissza a volt Bőrgyár sok-sok épülete. Belvárosban, Sió-parton, nagy területen fekszik. Ha lenne a városban munka, idegenforgalom, és más lehetőség a szebb jövőre, talán a bőrgyár épületeiben is lehetne izgalmas lakásokat kialakítani. Talán egyszer…
Laky J. Eszter
Képek forrása:
http://www.hotdog.hu/egy-kis-hazai/tolna-megye/simontornyarol
http://www.topofto.com/
http://lakbermagazin.hu/lakberendezo/lakberendezo-munkak/1642-egy-gyonyoru-loft-enterior-minden-funkcio-egy-terben.html