Otthonunk ablakai jelentik a kapcsolatot a külső környezettel. Láthatóvá teszik a körülöttünk lévő világot, így a napszakok, évszakok, időjárás változását, fáink, virágaink növekedését, egy folyton alakuló, változó élményt bemutatva nekünk. Ahányszor odalépünk, vagy leülünk ablakainkhoz, mindig láttatnak velünk valami újat. Összekapcsolódunk a külső világgal anélkül, hogy kimennénk a házból. Az ablakok nem csak információhoz és élményhez juttatnak bennünket, hanem biztosítják számunkra a természetes fényt, a friss levegőt is.
- Fontos az ablakok mérete, formája, stílusa, a keret anyaga és színe, ezek a tulajdonságai meghatározzák, miként tudjuk egységessé, esztétikussá tenni majd a belső teret. Sőt! Lehet, hogy nemcsak a nyílászáró tulajdonságai, hanem a rajta keresztül látott kép lesz, ami a belső tér megálmodásában megadja a kezdő lépést.
- Vannak a praktikusság szempontjából is szabályok, melyeket figyelembe kell venni: merre és hogyan nyílik az ablak, hogyan tudjuk megközelíteni, biztonságos-e (pl.: gyerekszobában ne tudjon bútorról kihajolni az ablakon a kisgyermek).
- Az, hogy az ablakokkal szeretnénk-e, és mennyire szeretnénk összekapcsolódni a külvilággal, személyiség-függő is. Vannak, akik óriási ablakok előtt, függönyök nélkül élik a mindennapjaikat, míg mások befüggönyözve érzik jól magukat. Nyitni a világra mindig kicsit az énünkről is szól: mennyit mutatunk magunkból, és mire vagyunk kíváncsiak környezetünkből.
- Vannak olyan tevékenységek, melyeket általában szeretünk úgy végezni, hogy közben nézelődünk. Szabadságot, inspirációt jelenthet kitekinteni a külvilágra (aktív vagy passzív) pihenés, vagy munkavégzés közben. Az ablak körbeépítésével megkaphatjuk azt a plusz élményt, amitől az adott tevékenység könnyebb vagy kellemesebb lesz.
- Aki szellemi, alkotó, kreatív munkát végez, az szívesen választ olyan lakhelyet, ahol a tér segíti a gondolatok áramlását, ahol a gondolatok szárnyalnak, és nem „beszorulnak”. Íróasztalnak, munkaállomásnak tehát nem csak a fény miatt érdemes ablak-közeli helyet választani.
- A fizikai munkák, házimunkák között is van (konyhai előkészítő folyamatok, mosogatás), melyek kellemesebbé válhatnak, ha közben az ablakon nézelődhetünk. Az ablak alatti munkafelület a konyha kedvenc helye lehet. A nagyobb méretű konyha lehet a családi együttlét fontos helyszíne is: egy ablak alatti kuckóban, vagy asztalnál leülhet gyermekünk, társunk, így még több időt tölthetünk együtt.
- Sporttevékenységet végezve is jól jöhet az ablak közelsége: amikor a rossz időjárás miatt nem tudunk a szabadban mozogni, a szabad környezet látványa azért némileg kárpótolhat bennünket.
- Már a fürdőszobák kialakítását is sokan úgy képzelik el, hogy az a lehető legnagyobb mértékben szolgálja a pihenést, a kikapcsolódást, a feszültségoldást. Ilyenkor a test és a lélek együtt frissül fel – a nagy ablak, és a sok természetes fény tovább fokozza ezt a pozitív élményt.
- Az ablak alatti olvasókuckót a gyermekek és felnőttek egyaránt szeretik. Olvasás közben az olvasott élmény világa és a valóságos világ kicsit összemosódik. Nyilván tudatában vagyunk annak, hol vagyunk, és kik vagyunk, de a könyv tartalma átkalauzol bennünket egy másik térbe. Ezt a kettős élményt az ablak kihangsúlyozza, hiszen szintén két világot köt össze egy átlátszó, vékony üveggel. Bár bent a szobában ülünk, mégis tekintetünk, figyelmünk által kicsit kint is vagyunk.
Ha megoldható, használjuk ki otthonunkban az ablak körüli területeket a nekünk tetsző módon! Húzzuk el a függönyt, és kapcsolódjunk össze a kinti világgal akkor is, ha épp nem tehetjük meg, hogy sétáljunk egyet a környéken!
Laky J. Eszter
Képek forrása:
http://freshome.com/2013/01/29/the-unique-luxury-experience-of-the-french-riviera-villa-in-cap-ferrat/
http://www.marthastewart.com/275276/home-tour-westchester-ranch/@center/276999/home-tours#172022