Léteznek nőies lakások? Vannak olyan otthonok, ahol jobban érezhetőek a nőies jegyek, mint másutt? Mitől érezzük nőiesnek az egyik otthont, míg kevésbé nőiesnek a másikat?
Talán nem árulok el nagy titkot, hogy ahol laknak nők, azokban a lakásokban biztosan felfedezhetők nőies részletek (még a férfiak lakásaiban is, hiszen az anyától látták, miként lehet otthonossá tenni), csak valahol ez dominánsabban jelenik meg, míg máshol szolidabban. Lássuk, mi minden befolyásolhatja!
• Az otthon kialakítása alapvetően a nők feladata szokott lenni, így az ő ízlésviláguk, elképzeléseik biztosan érezhetőek ott, ahol ők döntenek a színekről, bútorokról. Igazolt az a tény is, hogy a nők tárgymemóriája sokkal jobb (evolúciós oka van), ami a tervezésnél mindenképpen előnyt jelent.
• Nem egyformán vagyunk nőiesek: lehet nőiesnek lenni hosszú hajjal és rövid frizurával, színes ruhákba öltözve és csupa feketében, sportosan és elegánsan, sok sminkkel vagy pont smink nélkül, a természetességre törekedve. A nőies lakások is ezerfélék, mégis vannak felismerhető, sajátos jelek. Életterünk azt „nőtípust” mutatja be, ami ránk jellemző.
• A nőies tulajdonságok, mint az érzékenység, a jó kommunikációs készség, vagy éppen a jó kapcsolatteremtő képesség az otthonunk kialakításakor is fontosak, hiszen saját fizikai környezetünkkel kommunikálunk, kapcsolatot hozunk létre.
• Azokban az otthonokban, ahol a nők egyedül élnek, ott a nőies, finom, érzékeny stílus minden helyiségben megfigyelhető. Az intim helyiségekben általában jobban érezhetők a nőiességhez kapcsolható jellemzők. A szépüléshez, öltözködéshez kapcsolódó tevékenységek, az ehhez szükséges tárgyak és eszközök kiválasztása a külvilág felé is üzen: NŐ vagyok! Itt általában romantikus hangulat érezhető, talán több a csecsebecse, a díszítőelem, az otthont felöltöztető tárgy. Azért a nők sem egyformák, van akinél a romantikus hangulatot háttérbe szorítják a praktikussági szempontok.
• A nők másként mozognak, másra érzékenyek, másra figyelnek, mint a férfiak. Ők nem tartják feleslegesnek, zavarónak a térben a díszítő elemeket, szeretik a formák, minták, fények és/vagy színek hangsúlyozását, kevésbé gondolkodnak „szögletesben”. Biztosan találunk olyan elemet, ami egyértelműen feminin választás. Vagy a sok fény (mint a női csillogás, ragyogás megjelenési formája), vagy a színválasztás (a kislányokat már születésükkor a meleg színek fogadják, később is ezeket a színeket társítjuk a nőiességhez), vagy a formák tekintetében (ívek, kacskaringós formák, finom, árnyalt vonalvezetés, virágminták) figyelhető meg a nőiesség.
• Vannak a fentieken kívül direkt feminin jelek is. Divat, hogy a lakás falait nőideálok (Marilyn Monroe, Audrey Hepburn stb.) fotóival dekorálják, bár ez általában a fiatal, szingli nőkre jellemző.
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/221-a-noies-belso-ter#sigProGalleria59d3c03d0d
A nőies jegyek még egy bizonyos nő otthonában sem mindig egyformán vannak jelen. Vannak a nők életében olyan szakaszok, amikor szívesebben hangsúlyozzák nőiességüket (pl. a párkeresés időszakában), majd később (pl. amikor már egy férfival közös életet, családot terveznek) ezek visszafogottabban mutatkoznak meg. Egy biztos: megfelelő mennyiségben a nőies jegyek minden otthonban szükségesek.
Laky J. Eszter
Képek forrása:
1,2,3,4,5,6