Megérkezett a tavasz, hétről hétre zöldebb és frissebb lesz körülöttünk a világ. Mi magunk is élénkebbnek, energikusabbnak érezzük magunkat, ez az üde színvilág közérzetünket is pozitívan befolyásolja. Egy kis zölddel otthonunkat is felfrissíthetjük!
A zöld színről szinte mindnyájunknak a természet, a tavasz jut eszébe, a fű, fa, levél színe. Vannak, akiknek elég a növényzet zöldje is, míg mások szeretik a zöld szín hangulatát otthonukban is. Lássuk, mit érdemes tudnunk erről a színről!
A színeket használjuk arra, hogy normák betartására hívjuk fel a figyelmet, a zölddel a biztonsági zónákat jelöljük. A színek pszichikai, fizikai állapotunkra is hatnak, a zöld csökkenti a vérnyomást, a biztonság érzetét kelti bennünk. Egyéb érzeteinket is befolyásolják a színek, a zöldnek térképző hatása van (térérzet), a zöldeskék árnyalatok hideg, nedves érzetet keltenek bennünk (klímaérzet).
A színeknek személyiség-lélektani vonatkozásait is ismerjük, a zöld szín kedvelése kiegyenlített érzelmi életre utal. Lüscher színtesztje a személyiség affektív (érzelmi, hangulati) diszpozícióját akarja feltárni, a zöld az énerőről, akaratról árulkodik: preferálása presztízsigényt, és az akadályok leküzdésének igényét jelentheti. Turóczi fiatalok színválasztását vizsgálta, a zöld tetszése szerinte elmélyült érzelmi életet, és egyfajta befelé irányultságot, érzékenységet is mutat. A sötét hideg kékeszöld kedvelése szerinte a fegyelmezett személyiségre jellemző, aki energiáit az értelem kiművelésére fordítja. Az olajzöld színt választók is jó értelmi képességűek, de a teszt szerint végletek közt csapongnak. A pasztell kékeszöld Turóczi szerint hivatásszolgálatról árulkodik.
Nem szabad feledni, hogy a személyiségtesztekben a színeket formákkal (Rorschach), vagy önmagukban, négyzet alakban (pl. Lüscher, Turóczi) látnak a vizsgálatokban részt vevők, tehát választásuk erre érvényes. Attól még, hogy valaki, másik színekkel való összehasonlításban egy ilyen tesztben választ egy adott színt, nem biztos, hogy otthonát szívesen látná abban a színben pompázni. A fordítottja is igaz, aki preferál otthonában egy színt, nem biztos, hogy azok a tulajdonságok, vonások jellemzik, amelyeket a személyiségteszteknél az adott színt kedvelők esetében felsoroltak. Miért lehet mégis hasznos, ha ismerjük a színek különböző hatásait, vonatkozásait?
Vannak kedvenc színeink, melyeket szívesen hordunk magunkon, és használunk környezetünkben, míg másokat kevésbé. Néha meg is fogalmazzuk a színekkel kapcsolatban, hogy melyik illik, vagy nem illik hozzánk, de másoknál mégis jó választásnak tartjuk. Sok esetben a hangulatunktól is függ, hogy milyen színekre vágyunk, ez otthonunkban is így működik. (Ráadásul a színeket sosem önmagukban látjuk, hanem további színekkel együtt, melyek módosítják a színélményeinket.) Ha ismereteket szerzünk a színekről, talán magyarázatot kapunk saját színválasztásainkra: melyiket miért szeretjük, vagy nem szeretjük. Talán felismerjük, hogy vannak környezetünkben olyan színek, melyeket érdemes lecserélni, vagy más színekkel kiegészíteni, hatásukat módosítani.
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/251-zold-szinekkel-otthonunkban#sigProGalleriae27add73e8
Tavasszal az üzletek polcain is megjelennek a friss, üde színekben pompázó textíliák, melyek akaratlanul is odavonzzák a szemünket és lelkünket is. Talán máskor nem nyúlnánk a friss zöld színű díszpárnáért, most mégis megtesszük. Mert érezzük, hogy kívánjuk, igényeljük a vidámságot. Legyen üde, vidám otthonunk, ahová jó hazatérni!
Laky J. Eszter
Otthonunk színeiről még itt olvashatsz:
- Szürke szín az otthonunkban
-- - -
Képek forrása: