Természetesség: a szót kiejtve máris ellazulunk, engedjük magunkat egy olyan állapotba kerülni, ami számunkra optimális. Könnyedséget, kellemességet, áhított valóságot jelöl. A természet őseinknek menedéket, élelmet, tűzifát, eszközt, ruházatot jelentett. Ebből a biztonságból, a természetes anyagok pozitív hatásaiból mi is kaphatunk, ha otthonunk berendezésénél használjuk őket: fát, terméskövet, bőrt, szőrmét, agyagot, gyapjút, lent stb.
Az élet több területén célunk a természetesség megélése: természetes kapcsolatokat szeretnénk kiépíteni magunk körül, természetes élményeket keresünk, olyan hangulatot, amiben nincsen mesterkéltség, nincsen színjáték, nincsenek szorító határok. Olyan pillanatok alkalmával érezhetjük, amikor parkokban, erdőkben, virágos mezőn sétálunk.
A természetes anyagok pszichológiai előnyei a lakberendezésben:
• Egyéniség: Nincsen két egyforma ember, mint ahogyan fából, kőből sem találunk két ugyanolyat. Mindegyik darabjuk különleges, egyedi. Ebben rejlik a szépségük. Formáik, erezetük, mintázatuk egyedisége a mi egyéniségünket is hangsúlyozhatja. Szeretjük, ha nem egyforma, homogén felületek vesznek bennünket körül (ami unalmassá, monotonná válhat), hiszen mi magunk is szeretjük érezni, hogy mások vagyunk.
• Kreativitás: A természet anyagait a legkülönfélébb módon hasznosította már az ember. Olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, mely az embert alkotásra késztetik. Tálat, teknőt, ágyat, lambériát, tetőt stb. készítünk belőlük. Maga az anyag adja az inspirációt. Sokszor a kész tárgyak is további ötleteket hívnak elő: új lehetőségeket rejtenek – mi pedig örülünk, ha ezeket felfedezhetjük, és otthonunkban használhatjuk.
• Rész-egész: A legkisebb kőben, kavicsban benne van az egész hegy, a vékony, hajlékony vesszőben pedig az erős fa. Mi magunk is így épülünk fel: a legkisebb sejtünk is tud a testről, és az egész testünk, lényünk is a sejtről. Így vagyunk egy egész. Így tudjuk megteremteni az egyensúlyt önmagunkban.
• Színesség: A természet színei nyugalmat árasztanak. A természetes környezet harmóniája érződik a természetes anyagokon. A természetben nincsen túl erős szín, amitől visszahőkölnénk. A természet ismeri a mértéket. Ha otthonunkban természetes anyagokat használunk, meg fogjuk találni az egyensúlyt.
• Esztétikusság: A természetes anyagok befogadhatóak, egyszerűek, esztétikusak. Elég a legegyszerűbb megmunkálás, az anyag szépsége magában hordozza a természetes környezet minden szépségét.
• Asszociációk: A természetben bukkanhatunk a legtöbb asszociációs lehetőségre. A faág, levél, kő formája, a víz fodrozódása, a bogyós fák fürtjei stb. olyan szépséget rejtenek, melyek megihletik a bútorok, üvegtárgyak, textíliák tervezőit és készítőit.
• Kapcsolat: Nincsen otthon és külvilág. A külső környezetnek része az otthonunk. A természetes környezethez való ragaszkodás, az iránta érzet tisztelet jelenik meg saját otthonunk természetes világában. Erősíti azt a kapcsolatot, amely kölcsönösen van jelen: a természet értünk van, mi pedig a környezettudatos életmóddal segítjük azt, hogy környezetünk mindig élni tudjon.
• Élet: A természetes, élő anyag körülöttünk is „él”. Velünk virágzik, vagy éppen öregszik. Illatokat tárol, fényességet szív magába. Ápolást, törődést, szeretetet vár el, ahogyan mi.
• Érték: A természetes dolgoknak értéke van. Míg a műanyag előállítható egy laboratóriumban, a fa, a kő, a len a természet ajándékai. Éppen ezért értéket képviselnek – otthonunkban és azon kívül is.
• Ihlet: A nem természetes anyagok is szívesen veszik fel a természetes anyagok formáját, színét, mintázatát, hogy ezáltal közelebb kerüljenek hozzánk. A természet formáihoz hasonló tárgyakat készítünk: virág alakú lámpaernyőt, levél formájú szőnyeget stb.
• Ellensúly: A természetes anyagok valamelyest ellensúlyozzák az elektromos készülékek, a mesterséges anyagok káros hatásait, és esztétikusabbá is teszik azok környezetét. (Pl: háztartási készülékek elrejtése)
• Hangulat: A természetes anyagoknak, a belőlük készült felületeknek, tárgyaknak hangulata van. Meghitt, meleg pillanatokat idéznek elő, otthonosságot teremtenek. Olyat, mint semmi más anyag.
A természetes anyagok minden stílushoz tudnak alkalmazkodni. Lehet, hogy csak kiegészítik azt, lehet, hogy teljesen meghatározzák – de jelen vannak. Legyen igényünk a természetesség keresése, megélése otthonunk kialakításánál is!
Laky J. Eszter
Képek forrása:
http://www.archiexpo.com/prod/mobalpa/traditional-solid-wood-kitchens-rustic-style-11310-207111.html
http://www.paseoner.com/beautiful-vintage-style-for-amazing-living-room-design/beige-sofa-for-mediterranean-living-room-design/