Bár egyetlen egyszer sem említettem írásaimban feng shui-jal kapcsolatos fogalmakat, annak elemeit, módszerét, elemzési módját, vagy használatát, mégis sokan „mossák össze”, vagy egyeztetik a feng shui-t az otthonpszichológiával. Mielőtt belekezdenék abba, hogy az alapvető különbségeket megfogalmazzam, rögtön az elején jelezném, hogy a kettőt nem szembeállítani, hanem elkülöníteni szeretném.
Azt hiszem, nagyon jó, ha valamelyik (esetleg mindkettő) tudomány érdekel, mert az azt jelenti, hogy fontos számodra a környezet, és hiszel abban, hogy a körülöttünk lévő tér nem egy passzív közeg, ami mindenféle hatás/befolyás nélkül van jelen. De azért ne keverjük őket…
A fengsuj a Wikipédia meghatározása szerint ősi kínai hagyomány, mely az Ég és a Föld törvényszerűségeinek megfigyelésével és alkalmazásával segít az ember és a természet közötti összhang megvalósításában. A hagyományos fengsuj célja a legmegfelelőbb lakhely meghatározása a sikeres élethez a környező táj és terepformák elemzésével – a módszer a föld jellegzetességeinek megfigyelésén illetve a lakhelyek megfigyelésén alapul.
A feng shui tulajdonképpen egy életfilozófia, vagy módszer, ami elveket, tanácsokat fogalmaz meg, hogy harmonikusabban élhess és dolgozhass. Alapvetően csillagászati és kozmológiai megfigyelésekből ered, mondák, illetve régészeti leletek alapján következtetnek szabályszerűségekre.
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/281-nem-feng-shui-hanem-otthonpszichologia#sigProGalleria16164c67c0
A környezetpszichológia a lélektanon belül egy nagyon fiatal, de annál izgalmasabb, több tudományon átívelő terület, melynek célja, hogy megértse az emberi viselkedést. Viselkedésünket környezetünk is befolyásolja, sőt, a környezetpszichológusok szerint egyenrangú társként van jelen viselkedésünk folyamatában. (Sok-sok érdekes olvasnivalót, szakirodalmat találsz Ajánlónkban.)
Környezetünk helyszínei közül számomra az otthon a legérdekesebb, és szeretném minél részletesebben, mélyebben megismerni mindazt, ami fontos és hasznos lehet nekem, neked, és mindenkinek.
Otthonpszichológiával foglalkozó cikkeimben nem találsz szabályokat, elrendezési módokat, törvényszerűségeket, ennek pedig az az oka, hogy nincsen két egyforma személy és otthon, illetve személy-otthon kapcsolat. Én nem tudom és akarom kijelenteni, hogy mi a jó neked (hogyan tájold a lakásod, milyen színekre és tárgyakra van szükséged, hogyan rendezd el a teret, ahol élsz), viszont témáimmal, kérdéseimmel talán fel tudom kelteni az érdeklődésedet, hogy Te magad elgondolkodj rajta! Tervezd az otthonodat úgy, hogy a számodra (és a veled együtt lakók számára) fontos szempontokon haladsz végig! Gondolkodj el életmódodról, kötődéseidről, kapcsolataidról, és ha ezt megteszed, és otthonodat eszerint alakítod, akkor biztosan harmóniában leszel környezeteddel.
"A helyiségek és a hely beosztása, a családtagok elhelyezkedése rendkívül bonyolult, s annyi variációt vehet fel, ahányféleképpen az emberek életüket és mindennapjaikat formálják." (Polcz Alaine)
„Minden megnyilvánulásunkat sajátos rend jellemzi. Elrendezzük dolgainkat, tárgyainkat az asztalon, rendezni igyekszünk érzelmeinket, berendezzük a házainkat, szobáinkat, városokat és parkokat rendezünk, temetést és ünnepet – s mindezt országonként, koronként és egyénenként másképp.” (Polcz Alaine)
Laky J. Eszter
Kapcsolódó cikkek:
Képek forrása: