Otthonunk az állandóságot, a biztonságot jelenti számunkra, ehhez az érzéshez pedig elengedhetetlen, hogy a berendezéssel, a tárgyainkkal is egy viszonylagos állandóságot teremtsünk magunk köré. Vannak azonban olyan élethelyzetek, amikor szándékosan bontjuk meg saját környezetünket, hogy a velünk és bennünk történt változásokhoz újjáépítsük életterünket is, mert ez fog segíteni abban, hogy újból egyensúly legyen körülöttünk.
"Csak annyit szeretnék, hogy legyen minden más!" - mondta az a fiatal anyuka, aki nemrég vált el, és kisgyermekével ugyanabban a lakásban folytatja életét, ahol addig férjével élt együtt. A környezetünkhöz való viszonyulásunkat befolyásolják az ott szerzett élmények, melyek lehetnek pozitívak és negatívak is. A pozitív élményeknek örülünk, otthonunkat derűvel töltik meg, hozzásegítenek bennünket egy kedvező lelki állapothoz, kiegyensúlyozottsághoz. A kellemetlen események emlékeitől időbe telik, míg sikerül megszabadulnunk, de a környezetünk átalakításával picit felgyorsíthatjuk ezt a folyamatot. Vannak, akik új külsővel, frizurával, öltözettel vagy egy utazással "lépnek ki" előző életükből, és kezdik meg az újat, mert érzik, hogy a továbblépéshez szükségük van konkrét megújulásra is. A belső változásukat segítik egy külsőségekben is megmutatkozó átalakulással. Ez egyik részről kapaszkodó önmaguknak, de egy jelzés a külvilágnak is.
Ha változás áll be életünkben, otthonunk kialakítását nemcsak azért érdemes újragondolnunk, hogy az új létszámhoz, napirendhez, életmódhoz illeszkedjen, hanem azért is, mert segíthet feledni vagy emlékezni. A válás előtti eseményeket, a "régi életet" könnyebb hátrahagyni, ha otthonunkba lépve nem az a vizuális élmény fogad bennünket, mint előzőleg. Ha nem tudunk, vagy nem szeretnénk új lakásba költözni, de szeretnénk a rossz élményektől szabadulni, változtassunk az elrendezésen, a színeken, a tárgyainkon! Már a ténykedés is gyógyító hatású, hiszen figyelmünket a jövőre irányítja. "Most érzem igazán otthonosnak. Új tapétát választottam, a gyerekszobában is más színek vannak. Kevesebb a bútor, végre kapok levegőt." - sorolja a változtatásokat az új életet kezdő anyuka. Azt is elmesélte, eddig nemigen voltak dekorációk, most viszont készített egy fényképfalat, ahol olyan pillanatok elevenednek meg, amikor igazán boldognak és szabadnak érezte magát.
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/306-minden-mas#sigProGalleria89de74cf52
A belső boldogság eléréséhez szükségünk van arra a képességre, hogy a velünk történt eseményeket megfelelően tudjuk kezelni. A továbblépést, az újrakezdést nem csak akarnunk kell, tennünk is kell érte. Új célok szükségesek, apró lépések, melyek visznek bennünket előre. Keressük meg a pozitív, előrevivő lehetőségeket otthonunkon belül is!
Laky J. Eszter
Kapcsolódó cikkek: