Lehet bármilyen szép otthonunk, meglehet lakásunkban minden, amire vágytunk, ha nincsenek benne közös élmények, jókedv, vagy éppen meghitt pillanatok, ami igazán családi fészekké varázsolja. Ahhoz azonban, hogy ezek a kívánalmak teljesüljenek, ahhoz szükséges olyan helyszín a lakásban, ahol kényelmesen együtt lehetünk. Ha szerencsénk van, több ilyen hely is van.
Az otthon kialakításakor figyelembe kell venni, hogy az együtt lakók milyen életmódot élnek:
- mikor indulnak otthonról,
- mikor érkeznek haza,
- mikor van idejük és lehetőségük együtt lenni,
- melyek az önálló tevékenységek,
- és melyek a közös étkezések, szabadidős tevékenységek, programok.
Ha a felsoroltakat átgondoljuk, akkor nagyjából körvonalazódni fog, hogy hol érdemes kialakítani azt a kényelmes kuckót (vagy akár többet is), ahol lesz lehetőség együtt lenni.
Nappali: A nappalit szeretjük elképzelni az otthon központjának, de nem mindenkinél válik ez családi fészekké. Vannak, akik inkább a vendégek fogadásakor töltik meg élettel, egyébként pedig a családdal máshol szoktak beszélgetni, filmet nézni. Ha a nappalit szeretnénk közös családi térnek, akkor válasszunk olyan ülőgarnitúrát, ami körbe helyezhető, hogy lássuk egymást kommunikáció közben. Az összetartozást már a bútorok elrendezésével is lehet erősíteni. A közelség, a szemkontaktus nagyon fontos elemei az együttléteknek. Egy jó beszélgetős hely kialakítható emeleti előtérben is. Ez főként akkor praktikus, ha a hálóhelyiségek az emeleten vannak. Így este akár pizsamapartikat is rendezhetünk. Sok családban egyébként is csak az esti órákban van lehetőség megbeszélni a nap eseményeit.
Hálószoba: Kisgyermekes családoknál biztos a szülői háló a hétvégi programok egyik kedvenc reggeli bázishelye. Ilyenkor még a reggelizés, mosakodás előtt jólesik kicsit ágyban maradni, összebújni, mesét nézni közösen. Ha elfér, érdemes plusz fotelekkel bővíteni az ülőfelületeket. Akkor kényelmesen elfér mindenki.
Konyha: Ha van is külön étkező, jól jöhet egy saroknyi hely a konyhában, ahol elfér még 1-2 családtag, miközben készül az ebéd, vagy a vacsora. A főzés, az étel előkészítése lehet egy vidám családi program is.
Étkező: Régen a családi ebéd szent volt. Mindenkinek időben ott kellett ülni, és egyszerre álltak fel az asztaltól az utolsó falat vagy korty után a családtagok. Ma talán már ezzel is átestünk a ló túloldalára: mindenki jövet-menet eszik, szinte alig van példa arra, hogy a család szépen megterített asztalnál, jóízűen étkezzen. Pedig minden egyes közös étkezés egy kellemes családi együttlét lehetősége. A szép, ízléses terítéssel megalapozzuk a hangulatot, és a falat is jobban esik, ha megadjuk a módját. Közben pedig sok-sok élményt meg lehet osztani egymással!
Gyerekszoba: A gyerekszoba is tökéletes helyszíne lehet a családi programoknak. A közös játék, olvasás, (a szülők jelenléte) a gyermek számára nagyon fontosak. Ha van a szobában egy kisebb kanapé, vagy akár néhány kényelmes ülőpárna, ahová anya és apa is le tud ülni, akkor lehet jókat társasozni, kártyázni. Ha épp tanul a gyermekünk, akkor is le tudunk ülni mellé egy könyvvel, vagy újsággal. Minden együttlét számít, és nagyon fontos, hiszen közben a bizalom, a kötődés is erősödik. Talán pont egy ilyen alkalom lesz alkalmas arra, hogy bánatáról vagy öröméről meséljen nekünk gyermekünk.
Fürdőszoba: Hétköznapokon a legtöbb család mire munkából, óvodából, iskolából hazaér, addigra már a fürdés, vacsora ideje van. Elég a fürdőben egy pad, egy kis zsámoly, vagy szék, ahová a szülő le tud ülni, és fürdés közben is lehet jókat beszélgetni. Az esti fürdés nyugtató, stresszoldó hatású, ne siessünk, gyermekünket se siettessük! Inkább töltsük kellemesen – együtt!
Erkély, terasz, udvar: A szabadtéri programok hangulata mindig sokkal oldottabb. Mintha a friss levegő a mi határainkat is megszüntetné. Ha az időjárás engedi, akkor legyünk minél többet a szabadban! Egy kis erkélyen is lehet közösen fagyizni, kávézni, beszélgetni. Ha a tér engedi, akkor közös grillezéssel, szabadban elfogyasztott étkezésekkel tehetjük tartalmasabbá az otthoni programokat. Elég néhány pad, egy kis asztal, és máris kész a „kültéri szobánk”.
Nem az a lényeg, hogy hol vagyunk együtt, hanem, hogy valahol együtt tudjunk lenni. Minél több alkalom van arra, hogy egy család közös élményeket szerezzen, annál erősebb kapocs fűzi a családtagokat egymáshoz, és az otthonhoz is. Közös élmények és emlékek nem csak utazások, nyaralások során szerezhetők. Gyermekeink talán sokkal nagyobb örömmel fognak visszaemlékezni azokra a pillanatokra, melyeket otthonukban – velünk – éltek meg: reggeli hancúrozás az ágyban, közös főzőcskézés, esti pizsamapartik…
Laky J. Eszter
Képek forrása:
http://www.housetohome.co.uk/room-idea/picture/family-kitchen-ideas-10-of-the-best/5
http://www.stylisheve.com/11-master-bedroom-designs-from-candice-olson/
http://www.homedit.com/how-to-pull-off-an-eclectic-look-in-a-living-room/