Emlékszem, amikor gyermekként segítettem a takarításban, mindig elcsodálkoztam, édesapám hogyan képes „rendetlen” íróasztalán dolgozni, az óráira felkészülni. Felhalmozott iratanyagokat, óravázlatokat, könyveket, cetliket „kellett” elpakolnom utána, de mindig büszke és elégedett voltam a végeredménnyel: szabályos kupacokat és sok helyet varázsoltam neki. Persze az én rendem nem tartott sokáig. Mosolyogva megköszönte, elhelyezkedett, és amint eltűntem a háta mögül, visszarendezte dolgait az ő rendje szerint. Akkor milyen az igazi rend? Kinek van igaza?
Polcz Alaine Rend és rendetlenség című könyve alap irodalomnak számít azok körében, akik szeretnék megismerni saját rendjüket, és szükségesnek tartják, hogy életformájukhoz igazodó otthonuk legyen.
Én is sokat tanultam a felsorolt példákból, következtetésekből, többek között azt is, hogy mindannyian más rend szerint élünk. Édesapám a saját íróasztalán a saját logikája alapján rendezte el dolgait. Ami gyermekként nekem csak sok-sok papír és szamárfüles jegyzet volt rendetlen összevisszaságban, neki egy bizonyos tematika alapján elhelyezett, átlátható iratcsoport. Sosem szólt rám, hogy ne piszkáljam a munkaasztalát, pedig most, hogy én is saját munkaállomással rendelkezem, már fel tudom mérni, milyen érzés lehetett neki odaülni az én gondos takarításom után…
Természetesen a saját rendünk, logikánk nem csak íróasztalunkon érhető tetten, hiszen „… az emberek többségének sajátos rendje van, ez nem csupán alkalmi, rögtönzött vagy elmosódó, hanem rendképlettel, sajátos rendstruktúrával rendelkezik, amely összefügg ösztöni, érzelmi, akarati, intellektuális életével, alkati adottságaival, szerzett tapasztalataival,…” (Polcz Alaine, 1996)
Amikor saját környezetünk rendjéről gondolkodunk, akkor elsősorban nem a tisztaságra, a suvickolások mennyiségére és alaposságára kell koncentrálnunk, hanem a körülöttünk lévő rendszerre. Az ember és környezetének viszonyára, a rend belső és külső megnyilvánulásaira. Érezhető-e a harmónia, a józanság, a logikusság, vagy nem? Milyen igénye, elvárása (és belső rendje) van a személynek? Hogyan látja a saját rendjét, és miként a kívülálló ember? Ezek mind-mind információt tartalmaznak.
Kigyűjtöttem néhány fogalmat Polcz Alaine könyvéből, melyeket a rend jellemzésére használt.
A rend lehet: puritán, józan, praktikus, laza, természetes, logikus, hangulatos, sivár, használható, arányos, tiszta, merev, gondos, áttekinthető, van benne ritmus, világos, stb.
Jó játék, ha elgondolkodunk azon, vajon melyik fogalom jellemzi leginkább a mi, saját rendünket.
Ha az alábbi szempontokon is végighaladunk, és megpróbáljuk otthonunk szerkezetét, elrendezését, használatát kicsit elemezgetni, talán észrevesszük azokat a hibákat, kis gubancokat, melyek eddig bosszúságot okoztak, és amelyeken javíthatunk egy szerethetőbb, élvezhetőbb otthon kialakítása érdekében.
Rendünket szemlélhetjük:
• a lakás elosztása, berendezése alapján,
• a bútorok, tárgyak birtoklása, használata alapján,
• a helyiségek funkcióit szem előtt tartva,
• és ezt mind saját életritmusunkhoz viszonyítva.
Amikor saját otthonunkat „elemezzük”, gondoljuk végig, a berendezés összetevői közül
• mi a fontos,
• megfelel-e az elhelyezés a funkciónak,
• érvényesülnek-e lényegi törekvések,
• mi a hangsúlyos.
Érdekes lehet azt is végiggondolni, hogy
• „típusberendezés” jellemzi-e otthonunkat, vagy saját magunk jelöltük ki otthonunk területeit, helyiségeit.
• Milyen alakzat, sorrend jellemzi tárgyainkat?
• Milyen struktúra alapján készült el a berendezés?
• Vannak-e gondolati, érzelmi egységek otthonunkban?
• Hol tartunk rendet, és hol nem (ajtón kívül, fiókban)?
• Vannak-e téri, illetve tárgyi preferenciáink?
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/287-sajat-otthonunk-es-sajat-rendunk#sigProGalleriab6811a38b5
Vannak az élethez igazodó, „jó rendetlenségek”, és élettelen, csupán kirakatnak alkalmas „rossz rendek” is. Harmonikusan, kiegyensúlyozottan élni nem lehet: sem káoszban, sem díszletben. „Az igazi és jó rend: a formai és lényegi rend természetes, görcsmentes egyensúlya. Ez volna az ideális, jó cél.” (Polcz Alaine, 1996)
Laky J. Eszter
Kapcsolódó cikkek:
Képek forrása:
http://4betterhome.com/
http://decorology.blogspot.hu