Mindenhol hat ránk, mégis ritkán foglalkozunk vele tudatosan. Térélményünket sok-sok tényező befolyásolhatja, ezeknek együttesen kell úgy működniük, hogy adott térben jól érezzük magunkat, és a kívánt tevékenységünket felszabadultan, akadályok nélkül végezhessük. Otthonunk tereivel (helyiségeivel) szemben vannak azonos, és különböző elvárásaink is, és ez személyenként is más és más lehet.
Mi az a térélmény? Minden, ami körülvesz bennünket, az hat érzelmeinkre, hangulatunkra, közérzetünkre. A térben a fények, a színek tulajdonságai, a tárgyak kiterjedése és elhelyezkedése együttesen jelentenek számunkra egy térélményt. A megfelelően kialakított térben úgy érezzük, egyensúlyban vagyunk, minden részlet a helyén van, azaz, egyszerűen jól vagyunk. Sokan érzékenyek arra, ha valami nem stimmel a környezetükben, és azt igyekszenek megoldani, de vannak, akik csak annyit vesznek észre, hogy nem sikerül pihenniük a hálószobában, vagy nem szívesen töltik idejüket a nappaliban, és arra nem is gondolnak, hogy ennek a tér is lehet oka. Pedig érdemes néha megvizsgálni saját otthonunkat, hiszen már kisebb változtatások után is megváltozhat az élmény, az élménnyel pedig a mindennapjaink.
Gondoljunk bele, mennyire átalakul minden, amikor függönymosásnál eltűnnek ablakaink elől a textíliák. Minden tágasabb, világosabb, mégis úgy érezzük, nincsen a külvilág és otthonunk között a szükséges határ. Persze vannak, akik függönyök és rolók nélkül élik életüket, mert pont erre az élményre vágynak: a szabadságra, a természet közelségére. A térben történt változások bennünk is új élményeket keltenek életre. Csukjuk be, vagy nyissuk ki az ajtókat ott, ahol eddig nem szoktuk! Cseréljük erősebb fényre azt, ahol eddig tompább megvilágítás volt! Helyezzünk a szoba közepére egy új bútort! Ha nem tesszük meg, csak elképzeljük a felsorolt módosításokat, akkor is érezhetjük, hatással lehetnének eddigi térhasználatunkra, otthoni élményeinkre.
Otthonunkat folyamatosan és rutinszerűen használjuk, és emiatt nem vesszük észre a problémákat. Kapaszkodunk a megszokottba, és nem foglalkozunk azzal, hogy mennyivel könnyebb és szebb lehetne az otthonlét néhány kisebb-nagyobb változtatás után! Ha szeretnénk „megvizsgálni” otthonunk tereit, próbáljunk lakásunkon úgy végighaladni, mintha most lépnénk be az ajtón először. Hagyjuk, hogy hasson ránk a tér egésze! Mit érzünk? Min akad meg a szemünk először? Mi az, amire egyáltalán nem figyelünk? Merre indulunk el? Miért állunk meg? Hol volt kellemes végighaladni, megállni? A térben megállva, szemlélődve is gyűjtsük össze a tapasztalatokat, de figyeljünk akkor is, amikor a teret (a napi tevékenységeink szerint) használjuk! Mindegyik fontos információt adhat. Egy kedves ismerősöm elmesélte, hogy mennyire boldog volt pár éve, amikor rátalált az óriási tömör fa gardróbszekrényére, mert mindent elrejtett, az összes holmija elfért benne. Mégsem tartott sokáig az öröme, mert úgy érezte, a hatalmas bútor minden levegőjét elveszi. Hiába volt praktikus, nem tudta megszokni, így pár hónap után eladta, és lecserélte több kisebb, alacsonyabb bútorra, amelyeket szellősen tudott elhelyezni a szobában.
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/313-terelmeny#sigProGalleriaf1f695139c
A térélményben egyforma szerepet kap a tér és a személy. A tarka, vidám játékbirodalom a kamasz gyermek számára már zsúfolt és nyomasztó lehet. A szép, tágas családi ház egy egyedül élő idős embernek már az ürességet, a magányt juttathatja az eszébe. Ahogyan mi magunk változunk, úgy alakul át az a környezet, amiben élünk. Az élményeink változnak.
Legyen a tér körülöttünk jó élmény! Figyeljünk, és építsük tudatosan környezetünket!
Laky J. Eszter
Képek forrása: