Már korábban írtam arról, hogy otthonunk tervezésénél milyen nagy szerepe van annak, hogy a kedves és fontos tevékenységeinkhez alakítsuk a teret, hiszen csak akkor lehetünk boldogok, ha ezeknek megtaláljuk a megfelelő helyiséget, kuckót, zugot. Vannak olyan funkciók, amelyek azonnal helyet kívánnak maguknak (étkező, háló), néhány esetleg csak később férkőzik be otthonunkba (saját veteményes).
Ha rendszeresen dolgozunk otthon, elengedhetetlen az állandó munkaállomás. Ha tágas terasz és udvar áll rendelkezésünkre, gyakrabban szervezhetünk kültéri elfoglaltságokat. Látható, hogy a tevékenység előhívja a helyet, és a megfelelő tér is a tevékenységet. Nemcsak a „helyek” működnek így, elég egy-egy tárgy is ahhoz, hogy észrevegyük ezt a kölcsönhatást.
A tárgyak hatnak ránk, ezért nem mindegy, hogy miket gyűjtünk magunk köré. Az sem mindegy, hogy ezek közül mit teszünk látható helyre, és mit bújtatunk inkább ajtó mögé, szekrény belsejébe. Környezetünkben vannak használati tárgyak, bútorok, dekorációk, és ezek mind másért fontosak nekünk. Az a jó, ha a tárgyainkat tudatosan helyezzük el a lakásban, amiket „hívótárgyként” használunk, azokat úgy, hogy találkozzunk velük, amelyek nem kívánt hatással bírnak, azokat el a szemünk elől.
Ha gyönyörű új kávéskészletet kaptunk ajándékba, talán többször tartunk kávészünetet. A kényelmes olvasófotel szinte hívogat bennünket, főleg, ha ott van mellette a kedvenc könyvünk is. A tárgyak nevelhetnek is bennünket; ha a rendszerező az előtérben „felkínálja magát”, akkor oda fogjuk rakni a kulcscsomónkat, a telefonunkat, de ha ezeknek nincs egyértelmű helye, folyton keresnünk kell, hova raktuk le a kezünkből.
A tárgyak (lehet, hogy csak tudattalanul) kellemetlen érzést is okozhatnak nekünk. Ha az előszobában jövet-menet belebotlunk a porszívóba, a fejünkbe befészkeli magát a „rendet kellene rakni” vagy a „már megint poros minden” gondolat. Persze tehetjük szándékosan is jól látható helyre, ha figyelmeztetni szeretnénk magunkat arra, hogy a tiszta lakás szebb látvány. Nemrégiben szobakerékpárt vettem magamnak, és amikor még a kínálatot nézegettem, elhatároztam, hogy semmiképpen sem fogok összecsukhatót venni, mert – ismerve magamat - ha nincsen szem előtt, nem is fogok ráülni.
A gyerekek szobájában különös jelentőséggel bírhat az, hogy milyen tárgyakat és azokat hová helyezünk el. Ha a számítógép és a tv kapja a központi helyet a szobában, akkor ne csodálkozzunk (és ne is vitatkozzunk) azon, hogy miért csak ez érdekli csemeténket. Legyen elöl rajztábla, kirakó, építő- és logikai játék, könyv! Ami könnyen elérhető gyermekünk számára, azzal fog játszani.
Elég néhány nap, amikor nyitott szemmel használjuk otthonunkat, és észre fogjuk venni, hogy a körülöttünk lévő tárgyak milyen hatást váltanak ki belőlünk. Ha találunk olyan dolgot, ami elbizonytalanít bennünket, akkor annak keressünk másik helyet, és figyeljük magunkat, az élményeinket!
Laky J. Eszter
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/359-otthoni-targyaink-vonzasaban#sigProGalleriaf402ea04ac
Kapcsolódó cikkek:
Kedves tárgyaink a lakásban
Otthonunk tárgyai
Hogyan neveljen a gyerekszoba?