Hétvégén barátnőm jött hozzánk látogatóba családjával. Férje még nem volt nálunk, és sorra dicsérte a lakás pontjait: a szép fenyő galériát, a vidám gyerekszobát, a barátságos nappalit. És tényleg. Nekem is tetszik, de annyira megszoktam otthonunk környezetét, hogy esztétikusságát szinte észre sem veszem. Csak azt, hogy családommal jól érzem magamat benne. Akkor ez most baj? Kicsit igen, kicsit nem…
• A nekünk nem tetsző lakásban nem tudjuk magunkat kipihenni, nem érezzük azt, hogy jó benne élni. Belső feszültséget jelent, vagy hiányt, illetve be nem teljesülő vágyat. Ha jól érezzük magunkat, az nyilván annak a jele, hogy illik hozzánk, igényeinkhez.
• Ugyanakkor a szépet, a vonzót meg kell élni! Észre kell venni, hiszen azért dekorálunk, azért vesszük meg adott bútort, virágot, kiegészítőt, hogy örömünk legyen benne. Mit ér a szép napfelkelte, ha nem tudjuk benne meglátni minden alkalommal a szépet, az újat? Lakásunkra is figyeljünk, és ha úgy érezzük, megszokta szemünk a látványt, nehéz már észrevenni benne az ékességeit, lehet, hogy jöhet egy kis változtatás!
• Nem kell mindjárt falat bontani, és a bútorokat lecserélni, a dekorációk, kiegészítők variálásával máris sikerülhet kimozdítani otthonunkat az egyhangúságból. Azt hiszem a dekorációk az otthon lélekmegújítói, frissítői! Képek, dísztárgyak, párnák, virágok: apróságok a lakberendezésben, de jelentőségük annál nagyobb lehet. Nekünk is szépek, és lakásunkat is szebbé varázsolják. Megérdemli otthonunk, hogy szeressük, és ezt néha mutassuk is felé!
• Ha a szó ellentétes értelmű párjával közelítjük meg a kérdést: azaz (megszokott helyett) számunkra szokatlan, nem megszokott. Érezzük, hogy ez negatív értelmet ad az otthonnak. Ha valamit nem tudunk megszokni, ha valami számunkra nem megszokott, akkor azzal nehéz együtt élni. Tehát: valamennyire szükségünk van környezetünkben a megszokott hangulatokra, környezetre.
• A változásban érdemes a régit továbbvinni, úgy, hogy kiegészítjük, és adunk hozzá: ezáltal több lesz, és nem teljesen más.
• Életünkben az a természetes, hogy olykor változnak igényeink, változik életmódunk, ami magával vonzza a változást otthonunkban is. A megfelelő, igényeinkhez alkalmazkodó változtatások azonban mindig pozitív eredménnyel járnak: könnyebbé teszik életünket.
• Vannak az életben olyan helyzetek, amikor szeretnénk minden megszokottat megváltoztatni külső környezetünkben, mert a belsőnk ezt kívánja. Egy szakítással, egy válással például, előfordulhat, hogy valaki csak úgy tud teljesen új életet kezdeni, ha minden megszokottól elbúcsúzik. Ha szándékosan köti az újrakezdést egy új otthon kialakításához is, ahol semmi nem emlékezteti a múltra. Egy ilyen változtatás pszichológiailag segíthet továbblépni.
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/eletmod/163-megszokas#sigProGalleria52374d9700
Összegzésként elmondható, hogy jó, ha otthonunk megszokottá, és ezáltal biztonságossá válik, de az igény szerinti változások segítik életünket. Az apró szépítgetésekkel pedig a hétköznapok alkalmával is szép élményekhez, örömhöz juthatunk otthonunkban.
Laky J. Eszter
Kapcsolódó cikkek:
Gyerekszoba - válás után
Az én házam - az én kapaszkodóm
Képek forrása:
http://www.desktopas.com/cozy-modern-furniture-design-1000900.html
http://afaeryorchardproject.blogspot.hu/2013/05/cheap-living-room-decorating-ideas.html
http://mydecorative.com/summer-seasonal-decorations/
http://homedecor-idea.com/home-decor-stores-tips.html