Szeretem az otthonos rendet magam körül, ahol megvan az egyensúly; ami nem is múzeum, de nem is rendezetlen tárgyhalmaz egy lakótérben. Az „igazi” rendről már írtam korábban, most egy olyan gondolattal egészíteném ki, ami nemcsak a használhatóságról és az esztétikai szempontokról (a végeredményről) szól, hanem a rendrakásról mint cselekvésről. Ugyanis nemcsak a szép rend adhat pozitív élményeket, hanem a folyamat is. Lássuk miként!
Az otthoni rendrakás folyamatának pozitív hatásai:
- A rendrakás rendteremtés, logikusan megtervezett lépései vannak, ahol látnunk kell az egészet (otthon egésze, helyiségek), és persze a legkisebb elemeit is. Amikor rendezkedünk otthonunkban, akkor gondolatban újra és újra képesek vagyunk a teret és elemeit szétszedni és összerakni, és végül a számunkra legmegfelelőbb módon megalkotni.
- Szándékosan használtam az alkotás szót, hiszen az otthon alakítgatása mindig alkotómunka. A rendrakás kreatív folyamat, a meglévő „alapanyagokból” a hozzánk illő módon létrehozunk valami újat, vagy újabbat. A hétköznapi célokat szolgáló alkotómunka is pozitív hatásokkal bír.
- A „rend” soha sincsen teljesen készen, hiszen az új igények új átgondolást és átalakítást tartanak szükségesnek, de ez nagyon hasznos, hiszen minden új folyamat új lehetőség arra, hogy átgondoljuk, mi hogyan jó nekünk és családunknak.
- A rendrakás elengedhetetlen anélkül, hogy a körülöttünk lévő tárgyak életünkben betöltött szerepét újra ne gondoljuk. A tárgyak csoportosításánál különböző szempontok szerint válogatunk: napi szükségleteinket elégíti ki, érzelmileg kötődünk hozzá, esztétikai szerepet tölt be, haszontalan, „egyszer még jó lesz valamire” stb. Amikor tárgyainkat válogatjuk, próbáljunk józanok maradni, így elkerülhetjük, hogy otthonunk raktárrá váljon. Az otthonunkba választott tárgyakról tudatosan, megfontoltan döntsünk.
- A rendrakás folyamata egy „slow” tevékenység. Ilyenkor nem segít a kapkodás, önmagunk siettetése. Ha szükséges, indítsunk zenét, bizonyos muzsikák segítik a koncentrálást, az összpontosítást. Ha türelemmel és figyelemmel végezzük a rendrakást, utána a „kész” lakás már segíti számunkra azt is, hogy az aktuális pakolnivalóval (edények, ruhadarabok, játékok) gyorsabban végezzünk. Ha mindennek megvan a maga helye, az az egész otthonlétet kényelmesebbé teszi. Maga a slow tevékenység egyébként stresszoldó hatású, érdemes otthonunkban a lehető legtöbb cselekvésünket lassan végezni, ezzel segíthetjük ellensúlyozni a külső felgyorsult környezet negatív hatásait.
- A rendrakás nem feltétlenül magányos tevékenység, sőt! Otthoni közös programjaink közé választhatjuk a közös rendrakós napokat. Az a jó, ha mindenki segít mindenkinek; ez szórakoztató, tehermentesítő, erősíti a családi köteléket és az otthoni kötődést is, segít értékelni a másik személy munkáját.
„Ahhoz, hogy rendet rakjunk a fejünkben, előbb meg kell néznünk, mi van benne.” - Louise L. Hay zseniális gondolata teljesen igaz az otthoni rendünkre is. Ha tudjuk, milyen célok, elvárások vannak otthonunkkal szemben, akkor, amikor körülnézünk, tudni fogjuk azt is, mire van szükségünk és mire nem, mit hová tegyünk, mit válasszunk magunk köré, mitől vegyünk búcsút. Ha lépésről lépésre haladunk, élhető, kényelmes, csodálatos otthonunk lesz.
Laky J. Eszter
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/eletmod/358-az-otthoni-rendrakas-folyamatanak-pozitiv-hatasai#sigProGalleria3a90eeac2b
Kapcsolódó cikkek:
Saját otthonunk és saját rendünk
Rend a gyerekszobában
Mai „megcsináltam”
„Slow Home”